Our range of products include tata astrum hr sheet.
₹ 64.00 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Product Line | Tata Steelium |
| Thickness (mm) | 2 mm |
| Material Grade | IS 2062 E250 |
| Product Type | HR Sheet |
| Type | Cold Rolled (CR) |
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Surface Condition | HR Black |
| Grade | IS 2062 |
| Sheet Width | 1250 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Sheet Length | 2440 mm |
| Sheet Type | Plain |
| Form | Sheet |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Surface Treatment | Coated |
| Edge Type | Mill Edge |
| Brand | Tata |
| Edge | Mill Edge |
| Standard | IS 2062 |
| Usage | Ship Building, Boiler, Fabrication, Structure |
| Application | Structural, Shipbuilding, Construction, Fabrication, Machinery |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | TATA Steels |
| Size | 8 x 4 |
| Available thickness | 0.5 mm to 6 mm |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India