Offering you a complete choice of products which include en42 flat bar spring steel, spring steel flat, en42 spring steel flat, en42j spring steel flat, en 47 spring steel rounds and en 47 / 50crv4 spring steel sheet and plates.
₹ 60.00 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Brand | Beekay steels |
| Material Grade | EN 41 |
| Surface Finish | Black |
| Hardness | HRC 40 to 50 |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 3000 kgs |
| Type | Hard materials,JCB use, Agriculture machine manufacturing M/C use |
| Surface Treatment | Black Oxide |
| Tolerance | 0.2 mm |
| Material | Spring Steel |
| Shape | Flat |
| Country of Origin | Made in India |
| Available size | 120 x 16 mm |
| Use | Agriculture machinery, Heavy duty machinary, JCB,Tipper mfrs |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu, Bengaluru
₹ 122.00 / Kg Get Latest Price
| Spring Type | Leaf Spring |
| Grade | SUP 9 |
| Form | Flat |
| Hardness | 45–50 HRC |
| Heat Treatment | Hardened and Tempered |
| Width | 100 mm (4 inch) |
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 150 |
| Type | Bodywork Related |
| Edge Condition | Mill Edge |
| Standard | EN |
| Application | Industrial Spring, Blade, Agricultural Equipment, Lock Spring, Railway Spring, Automotive Spring |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | Indian Make, Punjab Make |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala, Kochi, Kodaikanal, Munnar, Thiruvananthapuram, Kollam, Alappuzha, Kovalam, Kollam, Palakkad, Ernakulam, Kanjikode, Kottayam, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 115.00 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Brand | Commercial |
| Material Grade | 31CrV3 |
| Surface Finish | Black |
| Hardness | HRC 40 to 50 |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | High Strength |
| Type | Blade & cutter |
| Surface Treatment | Black Oxide |
| Tolerance | 0.1 mm |
| Material | Spring Steel |
| Shape | Flat |
| Country of Origin | Made in India |
| Flat thickness | 6 mm , 8 mm, 10 mm, 12 mm |
Minimum order quantity: 150 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2.5 to 10 mm |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Brand | JSW Steel |
| Material Grade | EN 42J |
| Surface Finish | Black |
| Hardness | HRC 50 to 55 |
| Surface Treatment | Black Oxide |
| Tolerance | 0.2 mm |
| Material | Spring Steel |
| Shape | Flat |
Minimum order quantity: 100 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 98 / Kg Get Latest Price
| Material | Spring Steel |
| Spring Type | Round Spring |
| Diameter | 20 mm |
| Grade | EN 47 |
| Length | 6000 mm |
| Form | Round Bar |
| Hardness | 45–50 HRC |
| Finish | Black |
| Heat Treatment | Hardened and Tempered |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Width | 50 mm |
| Delivery Condition | As Rolled |
| Usage | Machinery, Shafts, Automotive, Railway |
| Edge Condition | Mill Edge |
| Country Of Origin | India |
| Standard | EN |
| Test Certificate | Mill TC |
| Application | Clutch Spring, Automotive Spring, Agricultural Equipment, Railway Spring, Hand Tool, Industrial Spring, Lock Spring, Valve Spring |
| Available size | Dia 16 mm to 160 mm |
Minimum order quantity: 150 Kg
EN47 is a high-carbon, chromium-vanadium alloy spring steel, typically supplied in round bar form for applications requiring high strength, excellent fatigue resistance, and toughness, such as automobile suspension springs, clutch springs, and heavy-duty shafts. It is characterized by its superior tensile strength (785-935 MPa) and shock resistance
Key Properties of EN47 Round Bars:
Common Applications:
Equivalent Grades:
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 185.00 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm to 150 mm |
| Grade | EN47 |
| Material Condition | Annealed |
| Hardness | 40–45 HRC |
| Width | 1250 |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Surface Finish | Cold Rolled |
| Edge Type | Slit Edge |
| Form | Sheet |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India