Offering you a complete choice of products which include c45 square billet jsw, mild steel square billet 100 , 125 , 150 , 200 and mild steel vizag square billet 65 77 90.
₹ 66.00 / Kg Get Latest Price
| Section Size | 100×100 mm |
| Side Size | 75 mm |
| Size | 65x65, 77x77, 90x90, 100x100, 125x125, 200x200 |
| Steel Type | Carbon Steel |
| Length | 6 m |
| Billet Length | 5 m |
| Production Route | Continuous Casting |
| Surface Finish | Black |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Deoxidation Type | Rimmed |
| Brand | VSP |
| Application | Rounds, Sections, Channels, Wire Rods, Angles, TMT Bars |
| Technique | Hot Rolled |
| Thichkness | 20 mm |
| Type | Sqaure |
| Grade | Carbon Steel |
| Raw Material | Carbon Steel |
| Usage | Machinery, Automotive |
| Grade Standard | IS 2830 |
| Surface Condition | As Cast |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | JSW steels , VIZAG steels |
| Lenght | 3 meters, 6 Meters |
Minimum order quantity: 500 Kg
We deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu, Bengaluru
₹ 67.00 / Kg Get Latest Price
| Grade | Medium Carbon Billets |
| Section Size | 125×125 mm |
| Length | 6 m |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | Mild Steel |
| Carbon Content | Medium carbon |
| Casting Route | Induction furnace |
| Application | Machine parts, TMT bar rolling, Structural steel, Forging, Re-rolling, Wire rod |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 100,125,150,200 |
| Surface | Black |
Minimum order quantity: 100 Kg
We deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Karur, Theni, Kerala, Mysuru, Karnataka, Udupi, Bengaluru, Silk board, White field, Vellore, Madurai , Kochi, Thrissuri, Thanjavur, Thoothukudi, Tiruchendure, Dindigul, Thudiyalur, Kavundampalayam, Periyanayakanpalayam, Bellari, Hubballi , Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Poodanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Mysuru,Mudumalai, Salem , Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, Kalapatti, RS Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Pollachi, Udumalpet, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, coonoor,Kotagiri, Gudallore, Palani, Theni, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, karanampettai, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu, Bengaluru, Kerala,Thrissure,Palakkad, Karur, Andra Pradesh all states.
₹ 60.00 / Kg Get Latest Price
| Grade | Medium Carbon Billets |
| Section Size | 100×100 mm |
| Length | 5–6 m |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Material | Mild Steel |
| Carbon Content | Medium carbon |
| Casting Route | Induction furnace |
| Application | Structural steel, Wire rod, Re-rolling, TMT bar rolling, Forging |
| Thickness | 20 mm |
| Tolerance | IS standard |
| Surface Condition | As cast |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 100 Kg
We deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Karur, Theni, Kerala, Mysuru, Karnataka, Udupi, Bengaluru, Silk board, White field, Vellore, Madurai , Kochi, Thrissuri, Thanjavur, Thoothukudi, Tiruchendure, Dindigul, Thudiyalur, Kavundampalayam, Periyanayakanpalayam, Bellari, Hubballi , Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Poodanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Mysuru,Mudumalai, Salem , Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, Kalapatti, RS Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Pollachi, Udumalpet, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, coonoor,Kotagiri, Gudallore, Palani, Theni, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, karanampettai, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu, Bengaluru, Kerala,Thrissure,Palakkad, Karur, Andra Pradesh all states.
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India