₹ 225.00 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Thickness | 1.00 mm |
| Width | 100 mm |
| Finish | 2B |
| Hardness | Soft |
| Edge Type | Slit Edge |
| Coil Inner Diameter | 200 mm |
| Coil Weight | 50 kg |
| Application | Industrial, Automotive, Chemical, Kitchenware |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 72.00 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Grade | IS 2062 |
| Thickness | 25 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 220.00 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.00 mm |
| Grade | 304 |
| Width | 600 mm |
| Finish | 2B |
| Brand | Jindal Stainless |
| Form | Cold Rolled |
| Hardness | Soft |
| Coil Weight | 500 kg |
| Coil Inner Diameter | 400 mm |
| Standard | ASTM A240 |
| Application | Kitchenware, Automotive, Food Industry, Construction, Industrial, Fabrication |
Minimum order quantity: 150 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 68.00 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 100 mm to 200 mm |
| Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Grade | IS 2062 |
| Surface Finish | Black |
| Usage | Machined Parts, Tooling, Fabrication, Shafting |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Material Grade | High Manganese |
| Brand | Jindal Steel |
| Thickness | 10 mm |
| Length | 2440 mm |
| Surface Treatment | Mill Finish |
| Hardness | 400 HB |
| Tensile Strength | 1000 MPa |
| Yield Strength | 600 MPa |
| Material | Manganese Steel |
Minimum order quantity: 200 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 130.00 / Kg Get Latest Price
| Hardness Grade | AR400 |
| Brand Grade | Hardox 400 |
| Thickness | 20 mm |
| Application | Bucket, Wear Pad, Dump Truck, Crusher, Liner Plate, Chute |
| Heat Treatment | Quenched Tempered |
| Width | 1500 mm |
| Surface Finish | As Rolled |
| Form | Plate |
Minimum order quantity: 500 Kg
NM 400 is a high-strength, abrasion-resistant steel plate with a nominal hardness of 400 Brinell 360-430, widely used for its superior toughness and wear resistance in mining and construction machinery. It is a Chinese GB standard steel, often serving as a cost-effective alternative to Hardox 400/Abrex 400.
Key Characteristics
Common Applications
Processing and Availability
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 75.00 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Grade | E350 |
| Thickness | 5 mm to 120 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 75.00 / Kg Get Latest Price
| Size (A/F) | 50 mm |
| Grade | EN8 |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Cold Drawn & Polish |
| Length | 5 to 6 meters |
| Tolerance | h11 |
| Standard | SAE |
| Brand/Make | RINL (Vizag Steel) |
| Shape | Hexagonal |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 85.00 / Kg Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Grade | ASTM A36 |
| Thickness | 3 mm to 120 mm |
| Material Type | Engineering Steel |
| Size (W x L) | 1250 x 2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Length | 3000 mm |
| Standard | ASTM |
| Edge | Mill Edge |
| Hardness | 400 BHN |
| Manufacturing Route | BOF |
| Application | Automobile |
| Test Certificate | Mill TC |
| Certification | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
| Make | JSW steels |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 70.0 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Across Flats | 10 mm to 75 mm |
| Grade | EN8D |
| Length | 3 m |
| Surface Finish | Bright |
| Tolerance | h11 |
| Usage | General Engineering, Machine Parts, Automotive Parts, Tools, Fasteners |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1500.00 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 1 |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Rod Length | 3000 mm |
| Rod Shape | Round |
| Finish | Bright |
| Tempering | Annealed |
| Standard | ASTM B348 |
| Application | Medical, Marine, Aerospace, Chemical, Automotive |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 50 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 155.00 / Kg Get Latest Price
| Grade | EN19 |
| Thickness | 50 mm |
| Material Type | Chrome Moly Steel |
| Size (W x L) | 1250 x 2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled (HR) |
| Standard | EN |
| Hardness | 400 BHN |
| Application | Engineering |
| Certification | Mill TC |
Minimum order quantity: 250 Kg
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India