of a wide range of products which include mild steel is 2062 e250 br sheet, hr plate jsw and ms plate in tamil nadu.
₹ 66.00 / Kg Get Latest Price
| Grade | IS 2062 E250 |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Thickness | 20mm |
| Shape | Square |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2440 mm |
| Brand | JSW Steel |
| Material Grade | IS 2062 E250 BR |
| Usage/Application | Industrial |
| Usage | General Purpose, Base Plate, Fabrication, Machinery, Structure |
| Edge | Mill Edge |
| Certification | Mill TC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 60.00 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Grade | IS 2062 |
| Width | 2500 mm |
| Length | 6000 mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Steel Grade | IS 2062 E250 |
| Sheet Width | 1250 mm |
| Finish | Mill Finish |
| Sheet Length | 2500 mm |
| Edge Type | Mill Edge |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Material | Mild Steel |
| Brand | JSW |
| Usage | General Purpose, Machinery, Structure, Base Plate, Fabrication |
| Edge | Mill Edge |
| Plate Type | HR Sheet |
| Certification | Mill TC |
| Application | Machinery, Fabrication, Construction, Shipbuilding, Structural |
| Origin | Indian Make |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 67.50 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Plate |
| Grade | IS 2062 E250 |
| Thickness | 20mm |
| Shape | Rectangular |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Material Grade | IS 2062 E250 BR, ASTM 1018, MS |
| Usage/Application | Industrial |
| Standard | IS 2062 |
| Forming Process | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala, Kochi, Kodaikanal, Munnar, Thiruvananthapuram, Kollam, Alappuzha, Kovalam, Kollam, Palakkad, Ernakulam, Kanjikode, Kottayam, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India