Seamless pipes are hollow tubes made from solid steel that are free of welded joints. They are used to transport liquids and fluids, and are used in many industries. How are seamless pipes made? A solid steel billet is heated until it is near-molten A mandrel pierces the center of the billet The billet is rolled and stretched to achieve the desired length, diameter, and wall thickness
₹ 90.00 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 100 mm |
| Wall Thickness | 8 mm |
| Material | Mild Steel |
| Pipe Length | 6 m |
| Schedule | SCH 80 |
| Shape | Round |
| Brand | Impoted |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Grade | IS 2062 |
| End Type | Plain End |
| Size/Diameter | 4 inches |
| Size | 4 inches |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Application | Fire Fighting, Gas Pipeline, Scaffolding |
| Section Shape | Square |
| Usage | Hydraulic |
| Manufacturing Process | ERW |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 98.00 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inches |
| Outer Diameter | OD : 15 mm to 600 mm |
| Length of Pipe | 6 m |
| ASTM Grade | ASTM A106 |
| Nominal Diameter | 3 in |
| Schedule | SCH 40 |
| Pressure Rating | 150 bar |
| Material Grade | CS A106 Gr B |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Outside Diameter | 73 mm |
| Grade | ASTM A106 Gr B |
| Pipe Length | 6 m |
| Pipe Type | Seamless |
| Wall Thickness | 20 mm |
| End Connection | Plain End |
| Length | 5.8 m |
| Usage/Application | Oil and gas refineries Chemical and petrochemical plants Boilers and power plants Construction Ship |
| Brand | Imported |
| Place Of Origin | Chaina |
| End Type | Plain End |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Standard | ASTM A106 |
| Coating | Black Varnish |
| Working Temperature | -20–80°C |
| Application | High Pressure, Hydraulic, Oil And Gas, Automotive, Boiler |
| Section Shape | Round |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Boiler, Hydraulic, Plumbing, Line Pipe |
| Manufacturing Process | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
| Impoted | 4 inch |
Minimum order quantity: 100 Kg
It's important to verify specific requirements and standards for each project to ensure compatibility and compliance with regulations and design specificationsWe deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu, Bengaluru
₹ 95.00 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 100 mm |
| Size | 6 inch |
| Wall Thickness | 12 mm |
| Material | Mild Steel |
| Schedule | Heavy |
| Material Grade | Mild steel seamless pipes |
| Grade | ASTM A106 Gr B |
| Color | Black |
| Pipe Length | 5.8 m |
| End Type | Plain End |
| Size/Diameter | 6 inches |
| Shape | Round |
| Application | Boiler, Oil And Gas, Chemical, High Pressure, Automotive, Hydraulic |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Section Shape | Round |
| Usage | Plumbing, Boiler, Line Pipe, Hydraulic |
| Manufacturing Process | Seamless |
| Usage/Application | Industrial oil gas automobile industry |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu, Bengaluru
₹ 90.00 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 100 mm |
| Material | Mild Steel |
| Schedule | Medium |
| Wall Thickness | 8.8 mm |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Outside Diameter | 168.3 mm |
| Pipe Length | 6 m |
| Inner Diameter (ID) | 15.8 mm (0.62 inch) |
| End Type | Plain End |
| Size | 5 inches |
| Standard | ASTM A106 |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Application | Boiler, Chemical, Oil And Gas, Automotive, High Pressure, Hydraulic |
| Section Shape | Round |
| Usage | Line Pipe, Hydraulic, Boiler |
| Manufacturing Process | Seamless |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | A106 Grade B |
Minimum order quantity: 500 Kg
We deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu, Bengaluru
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India