| Channel Size | 50×25 mm |
| Size (mm) | 100 x 50 |
| Material Grade | IS 2062 |
| Size | 100x50mm |
| Length | 6 Meter |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Support Frame, Industrial Shed, Structural, Purlin, Fabrication |
| Color | Iron |
| Thickness | 6 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Shape | C channel |
| Section Type | ISMC (Medium Channel) |
| Edge Condition | Mill Edge |
| Test Certificate | Mill TC |
| Corrosion Proof | No |
| Brand | Apollo , Nezone |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Kg
C channels are one of the more common types of metal channels and are widely used in construction as building, wall, roof, and ceiling supports. The term C channel encompasses a wide variety of channel types, dimensions, and sizes since sheet metal can be roll formed to fit any specific requirements.
We deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu.