Leading of is 2062 e350 steel plate and high tensile steel round bar s355j2 n from Coimbatore.
₹ 60.00 / Kg Get Latest Price
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | E350 |
| Thickness | 6mm |
| Standards | IS 2062 |
| Surface Finish | As Rolled |
| Application | Earthmover, Heavy Fabrication, Bridge, Crane |
| Material Grade | ASTM A36 |
| Usage/Application | Industrial |
| Test Certificate | Mill TC |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | JSW Steels |
| Type | Bundle cut, Coil cut |
| Available sizes | E350 grade available size - 8 x 4 - 4 mm & 6 mm , 21 x 4 - 5mm,6mm,8mm,1 |
Minimum order quantity: 500 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala, Kochi, Kodaikanal, Munnar, Thiruvananthapuram, Kollam, Alappuzha, Kovalam, Kollam, Palakkad, Ernakulam, Kanjikode, Kottayam, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 80.00 / Kg Get Latest Price
| Material | Low carbon steels |
| Steel Grade | S355J2 |
| Diameter | 16 mm to 200 mm |
| Standards | EN 10025-2 |
| Thickness | 16 mm to 200 mm |
| Length | 6000 mm |
| Supply Condition | As rolled |
| Grade | ST 52.3 |
| Application | Structure, Bridge, Offshore, PEB, Crane |
| Finish | Black |
| Surface Finish | As Rolled |
| Manufacturing Process | Rolled |
| Impact Tested | -20°C |
| Delivery Condition | As Rolled |
| Width | 3000 mm |
| Usage | Shafts, Automotive, Machinery, Railway |
| Country Of Origin | India |
| Test Certificate | Mill TC |
| Shape | Rounds |
| Test vertificate | Available |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India