Prominent & Leading from Coimbatore, we offer astm a36 steel plates and en47 spring steel sheet.
₹ 75.00 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | ASTM A36 |
| Carbon Level | Low Carbon |
| Thickness | 10 mm |
| Application | General Fabrication, Tank, Structure |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2440 mm |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 190.00 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm to 16 mm |
| Grade | EN47 |
| Material Condition | Annealed |
| Hardness | 40–45 HRC |
| Width | 1250 |
| Length | 3050 mm (10 ft) |
| Surface Finish | Cold Rolled |
| Edge Type | Slit Edge |
| Form | Sheet |
| make | Evonith steels |
Minimum order quantity: 250 Kg
EN47 is a high-strength chromium-vanadium alloy spring steel (50CrV4/AISI 6150) known for excellent elasticity, toughness, and shock resistance, ideal for leaf springs and high-stress parts. Key properties include a typical tensile strength.
Key Properties of EN47 Spring Steel Sheet:
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala, Kochi, Kodaikanal, Munnar, Thiruvananthapuram, Kollam, Alappuzha, Kovalam, Kollam, Palakkad, Ernakulam, Kanjikode, Kottayam, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India