Our product range includes a wide range of carbon steel sheets.
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | Medium Carbon |
| Thickness | 12 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Temper | Annealed |
| Form | Sheet |
| Standard | IS 2062 |
| Application | Automotive |
| Edge Type | Mill Edge |
Minimum order quantity: 100 Kg
C45 carbon steel sheet are medium-carbon, high-strength rectangular bars (approx. 0.45% carbon) known for good toughness, wear resistance, and machinability. Equivalent to EN8 grade, they are commonly used in machinery, gears, axles, and structural components requiring high strength. They are often supplied in normalized or quenched and tempered condition
Key Properties and Characteristics:
Common Applications:
Alternatives and Standards:
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India