Prominent & Leading from Coimbatore, we offer steel plates cut to size, c45 plate supplier, special grade steel plates, is 2062 e 350 high tensile steel plates for automobile, a36 plates astm a36 steel plates and astm a36 steel plates.
₹ 68.00 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | IS 2062 |
| Carbon Level | Low Carbon |
| Thickness | 5 mm to 150 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Structure, General Fabrication, Boiler, Tank, Shipbuilding |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Material Grade | IS 2062 E 250 |
| Length | 2440 mm |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country of Origin | Made in India |
| Std size | 8x4 |
| make | JSW,JSL,JINDAL STEELS, AMNS |
Minimum order quantity: 100 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala, Kochi, Kodaikanal, Munnar, Thiruvananthapuram, Kollam, Alappuzha, Kovalam, Kollam, Palakkad, Ernakulam, Kanjikode, Kottayam, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 92.00 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | C45 / EN 8 |
| Carbon Level | Medium Carbon |
| Thickness | 30mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Shipbuilding, Boiler, General Fabrication, Tank, Structure |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Material Grade | C45 |
| Length | 6000 mm |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | Evonith, JINDAL, AMNS |
| Shapes | Square, Rectangle, Round, plate |
Minimum order quantity: 100 Kg
C45 carbon steel plates are used for a wide range of applications that require high strength, hardness, and wear resistance, such as manufacturing machinery components, automotive parts, and industrial tools. Common uses include making gears, shafts, axles, bolts, and dies. Its properties can be adjusted through heat treatment processes like quenching and tempering. Mechanical and automotive industries
Gears, shafts, and axles: C45 steel is ideal for these components due to its strength and ability to withstand wear.
Bolts and studs: The material's durability makes it suitable for fasteners like bolts, studs, and spindles.
Machinery parts: It is used in various parts for machinery and equipment in both the mechanical and automotive sectors.
Tool and die making
Cutting tools: C45 plates are used for making tools like chisels, milling cutters, and drill bits because of their hardness and wear resistance.
Moulds and dies: The steel's ability to withstand repetitive stress and high wear makes it suitable for manufacturing moulds and die sets.
Other applications
Shaping machinery: It can be used in components for shaping machinery due to its rigidity and ability to withstand difficult working conditions.
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 130.00 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | S355JR |
| Material | Carbon Steel |
| Carbon Level | High Carbon |
| Grade | S355JR |
| Thickness | 25 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Application | Shipbuilding, Boiler, Structure, Tank |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2440 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 250 Kg
Special grade steel plates are high-performance, durable, and corrosion-resistant materials engineered for demanding applications like nuclear, aerospace, shipbuilding, and pressure vessels. Common types include high-tensile (S690QL, S700MC, SAILMA), abrasion-resistant (NM 600, SAILHARD), and boiler-quality (ASTM A516/A537) grades.
Key Types and Applications
Technical Specifications
Key suppliers often focus on providing certified material with chemical and physical test reports for high-stakes applications.
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 63.00 / Kg Get Latest Price
| Yield Strength | 350 MPa |
| Steel Grade | E350 |
| Thickness | 30mm |
| Standards | IS 2062 |
| Surface Finish | As Rolled |
| Application | Heavy Fabrication, Structure, Crane, Bridge, Earthmover |
| Material Grade | ASTM A36 |
| Usage/Application | Industrial |
| Test Certificate | EN 10204 3.1 |
| Width | 1500 mm |
| Length | 6000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | JSW, AMNS, JINDAL, TATA |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Structural Grade | ASTM A36 |
| Carbon Grade | ASTM A36 |
| Grade | ASTM A36 |
| Carbon Level | Low Carbon |
| Yield Strength | 250 MPa |
| Thickness | 3 mm to 50 mm |
| Application | General Fabrication, Structure, Boiler, Tank |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Standards | IS 2062 |
| Width | 1000 mm |
| Length | 6000 mm |
| Edge | Mill Edge |
| Test Certificate | Mill TC |
| Manufacturing Route | BOF |
| Country Of Origin | India |
| Make | JSW steels |
Minimum order quantity: 100 Kg
ASTM A36 steel plate is a versatile, low-carbon structural steel with a yield strength of 36,000 psi (250 MPa) and tensile strength of 58,000–80,000 psi (400–550 MPa). It is widely used for welding, fabricating, and construction due to its excellent ductility and machinability. Common applications include bridges, buildings, industrial machinery, and general structural components.
Key Mechanical Properties
Characteristics and Processing
Common Applications
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 72.00 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | a36 |
| Grade | IS 2062 |
| Thickness | 6mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1250 mm |
| Length | 5000 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Edge | Mill Edge |
| Manufacturing Route | BOF |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | JSW Steels special grade |
| Size | 8x4 |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala, Kochi, Kodaikanal, Munnar, Thiruvananthapuram, Kollam, Alappuzha, Kovalam, Kollam, Palakkad, Ernakulam, Kanjikode, Kottayam, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 60.00 / Kg Get Latest Price
| Material Type | Carbon Steel |
| Size | 8 x 4 , 5 x 10 |
| Thickness | 6mm |
| Grade | A36 |
| Plate Size | 1250×2500 mm |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Application | Fabrication, Machine Base, Tooling Plate |
| Usage/Application | Industrial |
| Edge Condition | Mill Edge |
| Origin | Indian |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | a36 |
Minimum order quantity: 100 Kg
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India