of a wide range of products which include en 8 black flat 38 x 12 and en8 bright flat bars.
₹ 62.00 / Kg Get Latest Price
| Shape | Flat Bar |
| Size | 40 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Form | Flat Bar |
| Length | Cut to Size |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Thickness | 12 mm |
| Grade | EN 8 |
| Finish | Black |
| Surface Finish | Black |
| Condition | As Rolled |
| Purity | 99% |
| Material Grade | EN8 |
| Tolerance Class | h10 |
| Test Certificate | Available |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | Commercial |
| SUPPLY CONDITION | 20 FEET |
Minimum order quantity: 100 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala, Kochi, Kodaikanal, Munnar, Thiruvananthapuram, Kollam, Alappuzha, Kovalam, Kollam, Palakkad, Ernakulam, Kanjikode, Kottayam, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 65.00 / Kg Get Latest Price
| Type | EN8D |
| Shape | Flat |
| Width | 50 mm |
| Size | 50 mm |
| Thickness | 2 mm to 75 mm |
| Material Grade | EN8 |
| Length | 6 m |
| Grade | EN8 |
| Material | Mild Steel |
| Edge Profile | Round Edge |
| Condition | As Rolled |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Tolerance Class | h9 |
| Make | Primary Mill |
| Make/Brand | Jindal |
| Test Certificate | Mill TC |
| Surface Finish | Bright |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India