of a wide range of products which include mild steel round bright bar, ms bright square bar 25 mm, bright bar manufacturers, mild steel bright bar, en8 bright round and sae 4140 bright round bar.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Size | 4 mm to 56 mm |
| Grade | MS (Mild Steel) |
| Tolerance Class | h9 |
| Material | Mild Steel |
| Technique | Cold Drawn |
| Condition | Cold Drawn |
| Length | 6 Meter |
| Surface Finish | Polish / Bright |
| Material Grade | SAE 1018 |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Single Piece Length | 3 meter, 6 meter |
| Brand | JSW |
| Usage | Shafting, Automotive, Fasteners, Machinery |
| Material Type | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | VIZAG , JSW , Bhushan |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 62.00 / Kg Get Latest Price
| Side Size | 25 mm |
| Size | 25 mm |
| Grade | IS 2062 |
| Material | Mild Steel |
| Tolerance Class | h9 |
| Technique | Cold Drawn |
| Surface Finish | Bright |
| Brand | JSW |
| Diameter | 25 mm |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Usage | Shafting, Automotive, Machinery |
| Material Type | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 6000 mm |
| Shape | Square |
| Make | Vizag Prime Billet |
| Surface | Polish / Bright |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Karur, Theni, Kerala, Mysuru, Karnataka, Udupi, Bengaluru, Silk board, White field, Vellore, Madurai , Kochi, Thrissuri, Thanjavur, Thoothukudi, Tiruchendure, Dindigul, Thudiyalur, Kavundampalayam, Periyanayakanpalayam, Bellari, Hubballi , Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Poodanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Mysuru,Mudumalai, Salem , Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, Kalapatti, RS Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Erode, Salem, Dindigul, Pollachi, Udumalpet, Ottanchathiram, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, coonoor,Kotagiri, Gudallore, Palani, Theni, Nilgiris, Waynad, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, karanampettai, Gobichettipalayam, Nearby Coimbatore, TamilNadu, Bengaluru, Kerala,Thrissure,Palakkad, Karur, Andra Pradesh all states.
₹ 66.00 / Kg Get Latest Price
| Size | Dia 4 mm to 90 mm |
| Grade | MS (Mild Steel) |
| Material | Mild Steel |
| Condition | Cold Drawn |
| Length | 6 Meter |
| Material Grade | Alloy steel carbon steel |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Single Piece Length | 3 meter, 6 meter |
| Surface Finish | Polish |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | VIZAG STEELS, JSW Steels , Arjas steels, Bhushan power steels |
| Tolerance | h6 |
| Shape | Round, Square, Hexagonal |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 60.00 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Size | 25 mm |
| Grade | Mild steel |
| Tolerance Class | h9 |
| Technique | Cold Drawn |
| Surface Finish | Bright |
| Diameter | 25 mm |
| Brand | JSW |
| Material Type | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Automobile industries, shafts, machine components |
| Make | Vizag , Bhushan, JSW |
| Length | 3 metes, 6 meters |
| Surface | Bright, Export bright, Clear |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 65.00 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Size | Dia 63 mm |
| Grade | EN8 |
| Material | Carbon Steel |
| Condition | Cold Drawn |
| Length | 6 Meter |
EN8 bright round bars are medium carbon steel bars (080M40/080A42) featuring high strength, excellent machinability, and good wear resistance, typically yielding tensile strengths around 550–800 MPa and hardness of 152–255 HB, depending on heat treatment. Used for shafts, gears, and fasteners, these cold-drawn bars offer superior dimensional tolerances (h9-h11).
Key Mechanical Properties (Typical)
Tensile Strength: 550–800 MPa (higher if quenched/tempered)
Yield Strength: 280–495+ MPa (depending on condition)
Hardness: 152–255 HB (Hardened & Tempered: 201-255 HB)
Condition-Dependent Properties
Normalized: Lower tensile strength (
540 MPa) and softer (152–207 HB).
Hardened & Tempered: Higher strength (
700 MPa) and better wear resistance (201–255 HB)
Characteristics & Applications
Machinability: Good in cold-drawn, polished condition.
Weldability: Fair, but pre/post-heating is highly recommended to avoid cracking.
Common Uses: Ideal for engineering components, such as high-strength shafts, axles, gears, and automotive suspension components
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru
₹ 102 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Diameter | 16 mm |
| Size | Dia 25.4 mm, 30.50 mm |
| Finish | Bright |
| Grade | EN19 |
| Material | Carbon Steel |
| Tolerance | h8 |
| Length | 6 Meter |
| Material Grade | 42CrMo4 / EN 19 / SAE 4140 |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Condition | Cold Drawn |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Delivery Condition | Cold Drawn |
| Usage | Fasteners, Machine Parts, Automotive, Shafts |
| Test Certificate | Mill TC |
| Country of Origin | Made in India |
| Make | JSW / Arjas Steels |
| Surface Finish | Polish / Bright |
Minimum order quantity: 250 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, Narasimmanayakanpalayam, G N mills , Vadavalli, Perur, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala, Kochi, Kodaikanal, Munnar, Thiruvananthapuram, Kollam, Alappuzha, Kovalam, Kollam, Palakkad, Ernakulam, Kanjikode, Kottayam, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
₹ 64.00 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 2 inch |
| Diameter | 20 mm |
| Finish | Bright |
| Grade | EN8 |
| Tolerance | h8 |
| Surface Finish | Bright |
| Delivery Condition | Cold Drawn |
| Usage | Shafts, Automotive, Machine Parts |
| Country of Origin | Made in India |
| Test Certificate | Mill TC |
| Length | 3 meters, 6 meters |
| Make | JSW steels, Vizag |
Minimum order quantity: 100 Kg
We deals in Tamilnadu Coimbatore, Salem, Erode, Ooty, Thudiyalur, Vadavalli, Kavndampalayam, Periyanayakanpalayam, Karamadai, GN Mills, Perur, Narasimmanayakanpalayam, Thadagam, Kanuvai, Saibaba colony, Sivananda Colony, Gandhipuram, Ukkadam, Peelamedu, Avinashi Road , Mettupalaym, Annur, Vilankurichi, Vellaikinaru, Ganapathy, Saravanampatti, Arasur, Goldwins, Townhall, Podanur, Chettipalayam Road , Mettualayam Road, Sathi Road, Pannimadai, Singanallur, Ondipudur, Ramanathapuram, R S Puram, Race Course, and also in Tiruppur , Kangeyam , Dharapuram, Pollachi, Udumalai, Palani, Karur, Dindigul, Ottanchathiram, Valparai, Sathyamangalam, Annur, Puliyampatti, Bhavani, Mettur, Palladam, Mangalam, Kinathukkadavu, Othhakkal Mandappam, Chennimalai, Perundurai, Vijayamangalam, Vellakovil, Gobichettipalayam , Kerala District like Kasargod, Kannur, Wayanad, Malapuram, Palakkad, Kozhikode, Thrissur, Ernakulam, Idukki, Kottayam, Alapuzha, Pathanamthitta, Kollam, Thiruvananthapuram , Kodaikanal, Munnar, Calicut, Malappuram, Mannarkkad, Pandalam, Perumnavoor, Thiruvalla, Thrisur, Palakkad, Chittur, Kozhinjampara, Velanthavalam, Navakkarai, Ooty, Gudallore, Nilgiris, Waynad, Bangalore - Karnataka, Mysuru, Andra Pradesh also PAN India supply..
Kowsalya (Proprietor)
Sri Sakthi Steels
4/1, KK Nagar, Vedapatty
Coimbatore - 641007, Tamil Nadu, India